اطلاعات در مورد عسل

عسل تک گیاه به عسلی می گویند که زنبور عسل ، شهد را از روی یک نوع گل خاص جمع آوری کرده باشد که به همین خاطر خواص دارویی گل مورد نظر در عسل به وفور یافت می شود . مثل عسل گون ، کنار ، آویشن ، اکالیپتوس ، مرکبات و … که معمولا قیمت بالاتری دارند ناگفته نماند که عسل صد در صد تک گل غیر ممکن است و در اکثر عسل های تک گل مقدار کمی از شهد گلهای متفرقه ی هر منطقه نیز وجود دارد .

زنبورهای عسل ، شهد را از گل و گیاهان متفاوتی جمع آوری می کنند که ممکن است یک گل به صورت گیاه غالب منطقه ؛ وجود داشته باشد که نام همان گل یا گیاه غالب را بر روی عسل می گذارند و به عنوان عسل تک گیاه در بازار شناخته می شود . اما در فصل بهار به علت وجود تنوع زیاد گل و گیاهان منطقه ، ممکن است تشخیص نوع شهد غالب منطقه با توجه به شهد های بدست آمده از این گلها و گیاهان وجود نداشته باشد به همین خاطر به این نوع عسل ، عسل چهل گیاه ( یا چند گیاه ) می گویند . که ترکیبی از چندین گل و گیاه است .

عسل های چهل گیاه ( یا چند گیاه ) بسته به گلهایی که زنبور عسل بر روی آنها پریده و شهد و گرده گل های آن ها را جمع آوری نموده است ، طعم و رنگ متفاوتی دارند ولی چیزی که مبرم است خواص بهبودی متعددی است که این نوع عسل دارا می باشد .

عسل هایی که در مناطق مرطوب مثل شمال ایران به دست آیند اغلب دارای غلظت کم می باشند . مثل عسل مرکبات و عسل هایی که از مناطق کوهستانی به دست می آیند غالبا دارای غلظت بالایی می باشند . بنابراین غلظت نیز نمی تواند عامل تعیین کننده برای تشخیص کیفیت عسل باشد .

عسل ها را به سه دسته میتوان تقسیم کرد :

عسلهای طبیعی

عسلهای غیر طبیعی

عسلهای تقلبی

عسل طبیعی به عسلی گفته می شود که زنبور فقط از شهد گل و گیاه تغذیه کرده و در تولید عسل از هیچ گونه شیرین کننده ها و مواد قندی مانند شکر استفاده نشده باشد که متاسفانه به خاطر شرایط خشکسالی و نبودن پوشش گیاهی مناسب در اکثر مناطق ایران ، این نوع عسل بسیار کم تولید می شود و به همین دلیل از قیمت بالایی برخوردار می باشد.

عسل غیر طبیعی به عسلی گفته می شود که زنبور عسل به جز شهد گل از شربت های غنی شده از مواد قندی و سایر شیرین کننده ها مثل شکر استفاده کرده باشد این نوع عسل ارزش غذایی پایین تری نسبت به عسل طبیعی دارد ولی به دلیل وجود آنزیم هایی که زنبور عسل به آن اضافه می کند و مقدار کمی شهد گل موجود در آن برای سلامتی افراد به جز بیماران دیابتی مضر نمی باشد .

عسل تقلبی به عسلی گفته می شود که در تولید آن ، زنبور عسل هیچگونه نقشی نداشته باشد و در ترکیبات این نوع عسل از شیره نبات و گلوکز تجاری و سایر مواد قندی استفاده شده باشد و با اضافه کردن انواع رنگها و اسانس ها به آن رنگ و عطر و طعم می دهند و بعضا افراد برای جلوگیری از رسوا شدن مواد شیمیایی به آن اضافه می کنند که برای سلامتی بسیار خطرناک می باشد .

برای تشخیص عسل طبیعی از سایر عسل ها روش های تجربی متفاوتی وجود دارد و برخی از آنها نیز درست است ولی دقیق ترین و مطمئن ترین روش آنالیز عسل در آزمایشگاه می باشد که متاسفانه برای مصرف کنندگان پر هزینه می باشد . لذا شما مصرف کنندگان یا باید به همراه انسان های خبره و مطلع عسل خریداری کنید و یا از شرکت ها و برند های معتبر خریداری کنید

عسل یک محلول قندی بیش از حد اشباع شده است به این معنی که قند بیشتری نسبت به حالت محلول دارد به طور متوسط عسل از ۸۰ درصد ترکیبات قندی و ۲۰ درصد آب تشکیل شده است بنابراین تمام عسل ها شکرک میزنند و به عبارت دیگر تغییر حالت فیزیکی می دهند مثل یخ زدن آب ولی مدت این فرایند به عوامل گوناگون بستگی دارد .

عسل ارگانیک به عسلی گویند که در تمامی مراحل تولید و فرآوری آن ، از هیچ نوع ماده سمی ، شیمیایی و آنتی بیوتیکی استفاده نشده باشد یعنی زنبوردار از هیچ نوع ماده برای عمل آوری عسل به زنبوران عسل نخورانده باشد و حتی از آفت کش ها و مکمل ها هم برای مبارزه با بیماری ها و افت های احتمالی زنبوران در فرایند تولید استفاده نکرده باشد.

یکی دیگر از مواردی که در ارگانیک بودن عسل نقش مهمی دارد محل نگهداری و استقرار زنبورستان می باشد . محل نگهداری زنبورها باید در کوهستان باشد و یا جایی که به دور از سمپاشی و مزارع بوده و عسل تولیدی فاقد هر نوع مکمل و سم باشد . اصولا فاصله قانونی ۵ کیلومتر است یعنی زنبورستان باید این حد فاصله را از باغ ها و دشت هایی که امکان سمپاشی وجود دارد را رعایت کند .

عسل تاریخ انقضا ندارد ولی اگر در ظروف مناسب و مکان مناسب نگهداری نشود احتمال پائین آمدن کیفیت آن وجود دارد.بهترین ظروف برای نگهداری عسل ظروف کریستال (شیشه ای) و ظروف چینی هستند. عسل ها را اگر در ظروف شیشه ای یا چینی در دار نگهداری کنید می توانید مدت زمان بیشتری بدون تغییر رنگ و بو نگهداری کنید. بهترین مکان برای نگهداری عسل جای خشک و خنک و به دور از نور مستقیم خورشید است (مثلا داخل کابینت).